BUJ (Biežāk uzdotie jautājumi)

Šajā sadaļā esam apkopojuši līdz šim biežāk saņemtos jautājumus. Projektam attīstoties, papildināsim šo sadaļu. Ja kāds jautājums nav atbildēts, lūdzu, izmantojiet iespēju ar mums sazināties un uzdot trūkstošo jautājumu.

Brīvprātīgo palīdzības kustība #vieglipalīdzēt Covid-19 krīzes mazināšanai 

  • Palīdzības tālrunis 25661991 
  • Darba laiks: Visu diennakti
  • Valodas: latviešu, krievu, angļu

PALĪDZĪBAS SAŅĒMĒJIEM

Kas var izmantot brīvprātīgo palīdzību?

  • Jebkurš, kam jāatrodas mājās  – seniori, cilvēki ar saslimšanām
  • personas, kas ir pašizolācijā, jo, piemēram, atgriezušies no ārzemēm
  • tie, kuriem ir grūtības – vecāki, kas vieni audzina bērnus,
  • medicīnas personāls vai jebkurš, kam jāpaliek vai kas palicis mājās

Kādu palīdzību var saņemt?

Pārtikas iegāde, higiēnas vai citu preču iegāde, bezrecepšu medikamentu piegāde, sūtījumu saņemšana, suņa izvešana pastaigā, atkritumu izvešana, piezvanīšana parunāt. Var pieteikt arī citas vajadzības. Savā pasūtījumā esat pēc iespējas precīzāki.

Vai šī ir labdarība?

Nē, šī nav labdarība. Par iegādātajām precēm ir jānorēķinās. Pati piegāde ir par brīvu – tā ir brīvprātīgā dāvana. Brīvprātīgo ētikas vadlīnijas, kuras brīvprātīgais ir apņēmies ievērot, nosaka atteikšanos no jebkāda veida materiālas un finansiālas pateicības.

Vai tas ir droši?

Lai kļūtu par brīvprātīgo, persona apņemas izpildīti virkni pienākumu – ievērot datu drošību, higiēnas un veselības prasības, kā arī iesniedz fotogrāfiju ar sevi un savu personas dokumentu. Tikai pēc personas pārbaudes, tā tiek apstiprināta par brīvprātīgo. 

Arī preču saņemšanu var organizēt, ka jūs atstājat aiz durvīm naudu, kad brīvprātīgais aizgājis – paņemat viņa atstāto preci, vai otrādi. Jums nav pienākums atvērt durvis un tieši kontaktēties ar brīvprātīgo.

Kas zinās par maniem personas datiem?

Personas datus saņems tikai tas brīvprātīgais, kas ir piekritis jums palīdzēt. Sistēmā ir iespējams izsekot, kurš brīvprātīgais pie jums dosies. Ja jums ir aizdomas par ļaunprātīgu izmantošanu, nekavējoties sazinieties ar Palīdzības tālrui un par to mūs informējiet.

Vai var kļūt brīvprātīgais ar ārvalstīs izdotu dokumentu, piemēram, Latvijas iedzīvotājs, kas ir atgriezies uz krīzes laiku Latvijā.

Jā, var, kamēr nav ieviesta manabalss identifikācija, par to, vai arī tad varēs, skaidrojam.

Vai brīvprātīgais var izņemt recepšu medikamentus?

Brīvprātīgais nedrīkst pieņemt personas dokumentus. Palīdzības jautātājam ir jāsazinās ar ģimenes ārstu, lai risinātu šo jautājumu. Ģimenes ārsts var noteikt citu personu, kas var saņemt recepšu medikamentus. Šādos gadījumos vislabāk ir iesaistīt Latvijas Samariešu apvienību.

Kā es varu veikt samaksu?

Mēs iesakām bezkontakta norēķinus, vienojoties ar brīvprātīgo, bet, ja izmantojat skaidru naudu, nododat to ievietotu maisiņā higiēnas apsvērumu dēļ.

Ko man darīt, ja manu lūgumu neviens neizpilda?

Bīvprātīgie var būt strādājošas personas. Ja ar jums neviens nav sazinājies 72 stundas, sazinieties ar Zvanu centru atkārtoti. Mēs mēģinām sekot līdzi pasūtījumiem, taču var būt kādi objektīvi apstākļi, kādēl ar jums nesazinās. Nekautrējaties zvanīt vēl.

Kā es varu zināt, vai tas, kas atnācis pie manis, ir brīvprātīgais?

Brīvprātīgais vienmēr iepriekš piezvanīs, lai precizētu jūsu pasūtījumu. Ja brīvprātīgais nav piezvanījis iepriekš, tātad, nav ievērojis palīdzības sniegšanas noteikumus, jūs durvis neatverat. Ja jums rodas šaubas, sazinieties ar zvanu centru.

Vai var pieteikt palīdzības vajadzību visā Latvijā?

Šobrīd mēs strādājam, lai būtu brīvprātīgie visās Latvijas vietās, taču, ja ar jums nav sazinājies brīvprātīgais, lūdzam atkārtoti sazināties ar zvanu centru, lai mēs varētu risināt šo jautājumu.

Kā man jārīkojas, ja gribu, lai izved suni?

Brīvprātīgajiem ir īpašas suņu vešas vadlīnijas. Brīvprātīgais iepriekš sazināsies un vienosies par suna vešanas kārtību. Arī suņa izvešana notiek bezkontakta kārtībā.

Savu atbalstu var sniegt dzīvnieku patversme Mežavairogi. Operatīvais tālrunis visu diennakti 24422440

BRĪVPRĀTĪGAJIEM

No cik gadiem var kļūt par brīvprātīgo?

Par brīvprātīgo var kļūt no 16 gadu vecuma. Ja vēlas jaunāks, mudinām reģistrēties kādu no vecākiem un darbus veikt kopā.

Kur vērsties, ja brīvprātīgais secina, ka palīdzības saņēmējam nepieciešama kāda cita palīdzība?

Noteikti vērsieties vietējās pašvaldības sociālā dienestā, taču pēc kāda laika arī piezvaniet pārliecināties, vai cilvēks ir saņēmis nepieciešamo palīdzību. 

Kur vērsties, ja palīdzības saņēmējs nevar norēķināties par pārtiku, norāda, ka nav ēdiena?

Šobrīd ir jāaicina sazināties ar Paēdušai Latvijai. Lai saņemtu šo palīdzību, nav jābūt īpašam statusam. Pieteikšanās ir internetā, taču var piedāvāt aizpildīt pieteikumu šīs personas vietā.

http://www.paedusailatvijai.lv/sanemt-partikas-paku

Ko darīt, ja brīvprātīgais sazvanoties secina, ka uzdevums jau ir paveikts, piemēram, radi atveduši pārtiku

Tad jāatzīmē, kā “pabeigts”, jo palīdzības sniegšana nav aktuāla.

Reģistrējos Zelos, bet nevaru atrast nevienu grupu

Brīvprātīgajiem ir jāieiet #vieglipalīdzēt sadaļā. Ja tas ir izdarīts, bet joprojām grupas nav redzamas, iespējams, pieteikums vēl tiek apstrādāts. Šajā gadījumā aplikācijā būs norādīts “pending”.

Mēģinu reģistrēties, tomēr nenāk apstiprinājums epastā/ mans pieteikums aplikācijā tiek izskatīts ļoti ilgi

Pagaidām pieteikumi tiek izskatīti manuāli, tāpēc tas var paņem ilgāku laiku. Strādājam pie jauna risinājuma, kas šo procesu atvieglos. 

Vai man ir jāizveido grupa aplikācijā savai pilsētai/apkaimei?

Nē, brīvprātīgie pievienojas jau esošajam grupām. 

Vai var būt brīvprātīgais vairākās Zelos grupās?

Jā, var būt brīvprātīgais vairākās grupās.