“LSM” | Brīvprātīgo kustība #vieglipalīdzēt sāk atbalsta kampaņu Baltkrievijai

Brīvprātīgo kustība #vieglipalīdzēt (iepriekš #paliecmājās) ir uzsākusi atbalsta kampaņu Baltkrievijas iedzīvotājiem #FreeBelarus. Akcijas mērķis ir sniegt sociālu atbalstu kaimiņvalsts iedzīvotājiem, kuri kopš 9. augusta Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām saskaras ar vardarbīgu apspiešanu, informācijas ierobežošanu un apcietinājumiem, informēja kustības pārstāve Inese Vaivare.

Atbalstu iespējams sniegt caur biedrību, ziedojot ar pārskaitījumu (biedrība “Paliec mājās”, reģ. Nr. 40008296878, konta nr. LV86HABA0551048139181, kā maksājuma mērķi norādot “Ziedojums – Baltkrievija”), caur aplikāciju “Mobilly”, atverot tajā sadaļu “Citi” un izvēloties #vieglipalīdzēt, zvanot uz ziedojumu tālruni 90067070, 1.42 EUR par zvanu, vai veicot tiešos ziedojumus arī caur “Facebook” Alekseja Leončika izveidotajam fondam. Vairāk www.vieglipalidzet.

Vaivare norādīja, ka, sazinoties ar partneriem Baltkrievijā, noskaidrots, ka visvairāk ir nepieciešami naudas līdzekļi, lai apmaksātu kvalificētu juridisko palīdzību protestu laikā aizturētajiem – šobrīd aizturēti ir vismaz 3000 cilvēki. Notikumiem attīstoties, var būt nepieciešams arī cita veida  atbalsts, par ko informēs akcijas organizatori mājaslapā “www.vieglipalidzet.lv” un “Facebook” lapā “Paliec mājās = Viegli palīdzēt”.

“Esam nolēmuši koordinēt sabiedrības atbalstu Baltkrievijas aktīvistiem. Kā organizācija, kuras spēks ir cilvēka palīdzība cilvēkam, nevaram palikt malā, kad kaimiņvalsts pilsoņus samaļ varas vardarbība.

Mēs nepārtraukti sekojam situācijai Baltkrievijā un nepieciešamības gadījumā paplašināsim palīdzības sniegšanu, ja būs nepieciešams, arī bēgļu atbalstu sadarbībā ar citām organizācijām,” teica kustības #vieglipalīdzēt pārstāve Inese Vaivare.

Ziedojumi tiks novirzīti vairākām uzticamām organizācijām un aktīvistiem Baltkrievijas atbalstam, kas ilgstoši strādā ar cilvēktiesību un juridiskajiem jautājumiem. Notiks darbību koordinēšana ar Lietuvas organizācijām. 

Akciju #FreeBelarus īsteno nevalstiskā organizācija “Paliec mājās”, kas Covid-19 izraisītās ārkārtas situācijas laikā mobilizēja teju 1000 brīvprātīgos kustībā #paliecmājās, nodrošinot saziņu starp personām, kurām sociālās distancēšanās dēļ bija nepieciešama palīdzība, piemēram, pārtikas, medikamentu piegāde, un brīvprātīgajiem, kuri bija gatavi šo palīdzību sniegt. Beidzoties ārkārtas situācijai, kustība #paliecmājās turpina darbu kā #vieglipalīdzēt, turpinot nodrošināt palīdzību ikdienas situācijās, piedāvājot emocionālu atbalstu, kopā iepazīstot Latvijas Nacionālās bibliotēkas sagatavotus literāro darbu fragmentus un saglabājot platformu ātrām reakcijām uz jauniem neparedzētiem apstākļiem. Šobrīd ar Ārlietu ministrijas atbalstu tiek īstenots arī ārkārtas situācijas pieredzes nodošanas projekts Moldovā. 

KONTEKSTS:

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultāti, ko paziņoja Centrālā vēlēšanu komisija, liecina, ka ilggadējais prezidents Aleksandrs Lukašenko saņēma 80,23% atbalstu, bet viņa galvenā konkurente, opozīcijas pārstāve Svetlana Tihanovska – 9,9%. Svētdienas vakarā pēc oficiālās vēlētāju aptaujas datu paziņošanas cilvēki izgāja ielās, protestējot pret rezultātu, kas opozīcijas ieskatā ir viltots.

Tihanovska Centrālajā vēlēšanu komisijā ir apstrīdējusi vēlēšanu rezultātus un aicinājusi veikt atkārtotu balsu pārskaitīšanu. Viņas komanda arī norādījusi, ka protesti būtu jāturpina, taču tiem ir jānotiek mierīgi, savukārt ar varas iestādēm būtu jāuzsāk dialogs par eskalācijas mazināšanu. Reaģējot uz plašajiem protestiem, Lukašenko paziņojis, ka atbilde būs adekvāta, bet valsti saraut gabalos neviens nepieļaušot. 

AVOTS: LSM

Dalīties: