Sākoties koronavīrusa Covid-19 epidēmijai pasaulē un tai sasniedzot arī Latviju, pieaudzis to līdzcilvēku skaits, kam nepieciešama palīdzība – gan seniori, kuri ir īpašā riska grupā un kam nav ieteicams doties ārpus mājām, gan iedzīvotāji, kuri atrodas karantīnā vai pašizolācijā un nav tuvinieku, kas var palīdzēt pārtikas un citu preču iegādē. Tāpēc pēdējo nedēļu laikā kopš ārkārtas situācijas izsludināšanas aktivizējies darbs gan esošajās brīvprātīgo organizācijās – Latvijas Sarkanajā krustā un Latvijas Samariešu apvienībā, gan veidojas jaunas brīvprātīgo organizācijas, no kurām visplašāko atpazīstamību ieguvusi kustība „#paliecmājās”.
#paliecmājās
Brīvprātīgo kustība #paliecmājās ir pašorganizēta grupa, kura, izmantojot tehnoloģijas – aplikāciju ar uzdevumiem, palīdz tiem, kuriem tas ir visvairāk vajadzīgs.
Kā portālam riga.lv stāsta kustības pārstāvis Ansis Egle, uz nedēļas sākumu galvaspilsētā darbam bija pieteikušies ap 140 brīvprātīgo, kuri veikuši vairāk nekā 80 uzdevumu.
Visbiežākā sniegtā palīdzība ir pārtikas piegādē, pārsvarā senioriem. Diezgan bieži esot nepieciešams atnest medikamentus. Reizēm esot arī ļoti specifiskas lietas, piemēram, atrast un piegādāt konkrēta medus veidu vai pausta vēlme, lai pa telefonu palasa priekšā.
Brīvprātīgo un palīdzības saņēmēju skaits pa apkaimēm nav vienmērīgs – kamēr pāris rajonos ir liels apjoms brīvprātīgo, piemēram, centrā, un visi netiek noslogoti, citās apkaimēsir mazāk brīvprātīgo un vairāk palīdzības lūdzēju,piemēram Vecmīlgrāvī vai Bolderājā.
„Brīvprātīgie ir priecīgi, ka var palīdzēt, un tas nav liels slogs. Vienkārši ieejot veikalā, var uzreiz paņemt arī ēdienu kādam, kam vajag palīdzību. Arī palīdzības saņēmēji ir ļoti priecīgi. Ir bijuši vairāki gadījumi, kad atceras brīvprātīgā vārdu un lūdz, vai varētu palīdzēt tas pats cilvēks. Ir arī zvanīts vienkārši pateicoties, ka bijis ļoti jauks puisis. Mums arī liels prieks, ka liela daļa brīvprātīgo kļūst par ilgtermiņa atbalsta personām citiem. Daudz ir dzirdēts, ka zvanīs vēlreiz uzreiz brīvprātīgajam, kas ir ļoti pozitīvi,” stāsta A. Egle.
Covid-19 ierobežojumi var skart visus no mums, bet īpaši bīstama to neievērošana ir augsta riska grupas cilvēkiem, piemēram, senioriem. Tikai palikšana mājās var glābt viņu dzīvību. Mēs, aktīvie, varam palīdzēt savas pilsētas un apkaimes cilvēkiem – nopirkt produktus, izvest pastaigāties suni vai vienkārši piezvanīt parunāt, uzsver kustība #paliecmājās.
Lai pieteiktos palīdzībai, organizācijas mājaslapā: https://paliec-majas.lv/ var aizpildīt pieteikumu vai zvanīt uz tālruni 25661991, nosaucot savu kontaktinformāciju un precīzu vajadzību, kuras risināšanā brīvprātīgie var palīdzēt. Apkaimes tuvumā esošie brīvprātīgie telefona aplikācijā saņems paziņojumu par vajadzību. Brīvprātīgais, kurš izvēlējies sniegt palīdzību, ar iedzīvotāju sazināsies, precizēs nepieciešamo un dosies veikt labos darbus.
Latvijas Samariešu apvienība
Latvijas Samariešu apvienība (LSA) Rīgā darbojas jau kādu laiku, sadarbībā ar pašvaldību nodrošinot vairākus sociālo pakalpojumu veidus. Tai ir vairāk nekā 300 brīvprātīgo liela komanda, bet ar pārtikas piegādes palīdzību nodarbojas aptuveni 20 cilvēki (atkarībā no loģistikas), kuri ir tērpti atstarojošās vestēs ar samariešu logo uz tām, kā arī sarkanu sejas lakatiņu.
Uz biedrības palīdzības tālruni dienā vidēji tiek saņemti 15 līdz 30 zvani. Daļa zvanītāju ir tādi, kuriem tiešām nepieciešama palīdzība, daļa – vēlas aprunāties un „izkratīt sirdi”. Daudziem zvanītājiem līdz šim ir bijis kāds radinieks vai kaimiņš, kurš līdz šim palīdzējis, bet tagad ārkārtējās situācijas laikā, to nevar izdarīt, jo pašam ir problēmas.
Pārtikas piegāde tiek nodrošināta tās pašas vai nākamās dienas laikā, atkarībā no brīvprātīgo noslodzes. Brīvprātīgā darba koordinators ar katru cilvēku aprunājas, izvērtē, kāda veida palīdzība nepieciešama, jo ne visiem ir nepieciešam palīdzība pārtikas piegādē, citiem nepieciešama sociālā dienesta palīdzība, citam – pārtikas bankas utt. Šobrīd izpildītas 30 pārtikas piegādes.
Katras dienas beigās tiek apkopota informācija par palīdzību un reģistrēti paveiktie darbi LSA uzskaites sistēmā. Informācija no atskaitēm:
• saņemti vairāki zvani no vairākiem 90 gadus veciem cilvēkiem, kuri baidās doties uz veikalu iepirkties;
• iepriekš pats devies uz veikalu iepirkties, taču tā kā ir sirdskaite un viņš ir riska grupā, tad šobrīd baidās to darīt;
• lai tiktu uz veikalu – jābrauc ar sabiedrisko transportu, bet vairs nedarbojas sabiedriskā transporta atlaides;
• iepriekš palīdzējis pārtikas produktu sagādē 2. grupas invalīdiem, taču šobrīd ir pašizolācijā un to nevar izdarīt, lūdz to izdarīt LSA brīvprātīgajiem.
Ar Latvijas Samariešu apvienību var sazināties pa tālruni 26602002 vai diennakts tālruni 8898.
Latvijas Sarkanais krusts
Biedrība „Latvijas Sarkanais Krusts” (LSK) ir viena no lielākajām biedru un brīvprātīgo organizācijām Latvijā, kas jau kopš tās dibināšanas – 1918. gada 20. novembra – sniedz palīdzību grūtībās nonākušiem cilvēkiem. Tās darbība aptver visu Latvijas teritoriju – katrā reģionā darbojas LSK komiteja, tādējādi nodrošinot palīdzību pēc iespējas tuvāk iedzīvotāju dzīvesvietām.
Latvijas Sarkanā krusta brīvprātīgie strādā ne tikai pārtikas piegādē vien, bet arī ES pārtikas un higiēnas paku izdales punktos, nodrošinot punktu nepārtrauktu darbību, izdala humāno palīdzību nakspatversmēs, līdzdarbojas invalīdu transporta pakalpojumu nodrošināšanā, atsevišķos gadījumos palīdz mājas aprūpētājiem.
Kā portālam riga.lv norāda LSK, pēdējā laikā aizvien vairāk jūtams pamata darbinieku trūkums (izolācija, atvaļinājumi, bailes utt.), tāpēc brīvprātīgo palīdzība vajadzīga vairāk kā jebkad un LSK saka vislielāko paldies visiem, kas gatavi iesaistīties un palīdzēt.
„Protams, no savas puses visu cenšamies koordinēt, tai skaitā, izvērtējot potenciālos brīvprātīgos. Kopā Rīgā dažādos procesos iesaistīti ap 25 brīvprātīgie, kas lielākā vai mazākā apjomā līdzdarbojas dažādās aktivitātēs. Speciāla sadaļa ir individuālie palīdzības lūdzēji. Sākotnēji bijs līdz 30 zvaniem dienā, šobrīd aktivitāte ir samazinājusies līdz 7-9 zvaniem dienā,” informē LSK.
Lielākam vairumam nepieciešama saruna par situāciju, kliedējot apmulsumu un neziņu. Var izdalīt trīs lielas grupas zvanītāju: labuma meklētāji (varbūt var dabūt kaut ko par velti), cilvēki, kam ikdienā nepieciešama sociālā palīdzība, kuras saņemšana ir/nav sakārtota, atsevišķi nestandarta gadījumi, kur jāmeklē nestandarta meklējumi un kas arī parasti tiek atrasti.
„Visos gadījumos tiek piemeklēts risinājums, tai skaitā – sadarbībā ar citām pieejamām programmām (citiem palīdzības sniedzējiem). Sadarbībā ar „Olimpijas” ēdinātājiem tiek piegādāts ēdiens vairāk nekā 100 patversmes un citiem klientiem.Kopā vēlreiz varam teikt paldies visiem, kas iesaistās un piedāvā savu palīdzību,” saka LSK.
Ar biedrību „Latvijas Sarkanais Krusts” var sazināties pa tālruni 67336651.
Rīgas Sociālais dienests un Labklājības departaments
Jāpiebilst, ka šajā ārkārtas situācijas laikā Rīgas pašvaldība turpina izmaksāt 17 dažādus sociālos pabalstus un sniegt vairāk nekā 40 dažādus sociālos pakalpojumus.
Rīgā produktu un pirmās nepieciešamības preču piegāde patlaban turpinās un notiek visiem tiem rīdziniekiem – vairāk nekā 11 000, kuri saņem pašvaldības sociālo pakalpojumu “Aprūpe mājās”.
Ja ir jautājumi par iespējām saņemt sociālo palīdzību, aicinām zvanīt uz Rīgas domes Labklājības departamenta bezmaksas informatīvo tālruni 80005055.
Ja Rīgas domes Labklājības departamenta bezmaksas informatīvā tālruņa 80005055 līnija ir aizņemta, atgādinām, ka darba laikā var zvanīt arī uz Rīgas Sociālā dienesta vienoto informatīvo tālruni 67105048 vai pa tiešo sava rajona Rīgas Sociālā dienesta teritoriālajam centram un noskaidrot informāciju par sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu saņemšanu Rīgā:
- Latgales rajona nodaļa – Avotu iela 31 k-2, tālr.: 67037695; Salnas iela 2, tālr.: 67037447; Aiviekstes iela 14, tālr.: 67037471; Aglonas iela 35 k-1, tālr.: 67181437;
- Pārdaugavas rajona nodaļa – E. Smiļģa iela 46, tālr.: 67012271; Baldones iela 2, tālr.: 67012369; Dolomīta iela 1, tālr.: 67037559; Imantas 8. līnija 1 k-2, tālr.: 67037892;
- Ziemeļu rajona nodaļa – Vidrižu iela 1 A, tālr.: 67012126; Brīvības gatve 266, tālr.: 67012157; Ieriķu iela 2B, tālr.: 67012127; Pērnavas iela 1, tālr.: 67105538; Hanzas iela 7, tālr.: 67026649.
Jaunumiem un aktualitātēm var sekot līdzi Labklājības departamenta tīmekļa vietnē: www.ld.riga.lv un sociālā tīkla „Facebook” profilā: www.facebook.com/labklajibasdepartaments
Rīgas dome aicina iedzīvotājus neskaidrību gadījumā par pašvaldības iestāžu un uzņēmumu darbību krīzes apstākļos zvanīt uz Apmeklētāju pieņemšanas centra diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80000800 vai rakstīt uz e-pasta adresi: apc@riga.lv

Foto: Foto © F64, Vladimirs Proškins.